Dni adaptacyjne

Home / Aktualności / Dni adaptacyjne
Dni adaptacyjne

W dniach 29-31 sierpnia w godzinach 10.00-12.00 w naszym przedszkolu odbędą się dni adaptacyjne dla nowych przedszkolaków.

31 sierpnia  o godzinie 17.00 w sali nr 5 odbędzie się pierwsze zebranie grupy V – 3-4 latków.

Serdecznie zapraszamy!

 

 

A poniżej kilka słów o przygotowaniu dziecka do przedszkola:

8 umiejętności  cennych dla małego debiutanta

1.Jedzenie.Im bardziej dziecko jest samodzielne przy stole, tym lepiej .Opiekunki pomagają maluchom we wszystkich czynnościach, ale nie są w stanie nakarmić całej grupy. Zaradny smyk będzie miał lepiej.

2. Ubranie.Na doskonalenie tej umiejętności jest jeszcze czas. Ale dobrze, by debiutujący przedszkolak chociaż próbował założyć na siebie cokolwiek. Jeśli umie więcej, nie będzie się stresował swą nieporadnością.

3. Mycie.Przede wszystkim rączek i ząbków. Na tym skupia się przedszkolna higiena.

4. Korzystanie z toalety. To przedszkolna podstawa. Trzylatkowi  mogą zdarzyć się awarie, zwłaszcza na początku, gdy stres jest największy. Nigdy jednak nie obwiniaj za nie dziecka.

5. Zgłaszanie potrzeb. Dziecko musi wiedzieć, że w przedszkolu opiekuje  się nim i to jej, tak jak w domu mamie, powinno mówić, czego potrzebuje. Bawiąc się z malcem w przedszkole, wciel się w rolę pani albo odwrotnie – Ty jesteś przedszkolakiem, który pokazuje dziecku, jak trzeba mówić do pani.

6. Porozumienie się. Sprawdź, czy obce osoby są w stanie pojąć, o co chodzi twojemu dziecku. Bo żeby zgłaszać potrzeby, malec powinien mówić zrozumiale. Jeśli za bardzo spieszcza wyrazy , nie naśladuj go, ale zachęcaj do rozmów i słuchaj cierpliwie. Jeśli do września nie zrobi postępów, wtajemnicz panią w jego specyficzny „język”.

7. Zabawa z rówieśnikami. Choć małe dzieci lubią towarzystwo innych maluchów, nie umieją się jednak jeszcze z nimi bawić. Dobrze, aby choć na krótko były w stanie nawiązać ze sobą kontakt. To ułatwi przedszkolne zabawy. Wykorzystaj wakacyjne chwile na placu zabaw, pobyt np. na plaży, by maluch wprawił się w zabawach  z rówieśnikami

8. Skupienie uwagi . Najmłodszy przedszkolak powinien umieć przez pięć minut skoncentrować się na jednej czynności: słuchać bajki czytanej lub opowiadanej przez dorosłego, wspólnie z nim spiewać piosenkę lub bawić się np. w” Starego niedźwiedzia” . Zadbaj, by dobrze wyćwiczyć tę umiejętność w domu.

Oswojenie dziecka z nowym miejscem

-zaplanuj spacer w okolice przedszkola. Jeśli mieszkacie w pobliżu, przy każdej okazji oglądajcie budynek, plac zabaw i teren wokół,
-Opowiadaj o tym, co dzieje się w przedszkolu. Spróbuj dostosować rytm dnia w domu do rytmu przedszkolnego. Przy obiedzie mów np. że przedszkolaki też umyły rączki i siadają do stołu.
– czytaj książeczki, których bohaterowie chodzą lub będą chodzić do przedszkola. Np. opowiadania z serii o żółwiu Franklinie, o Kamyczku albo bajki terapeutyczne
– Zabierz dziecko na przedszkolne zakupy. Wspólnie wybierzcie kapcie do przedszkola, piżamkę. Kupując ubranka, kieruj się też względami praktycznymi: daruj sobie guziki ,suwaki i sznurówki. Ale przede wszystkim pamiętaj, że ubranka muszą przypaść do gustu Twojemu przedszkolakowi.

Błędy, których nie powinnaś popełnić:

  1. Nie strasz dziecka przedszkolem. Nie mów, że dzieci będą się śmiały, jeśli maluch nie nauczy się ładnie jeść. Nie szantażuj, że o jego złym zachowaniu w domu powiesz przyszłej pani.
  2. W towarzystwie dziecka nie opowiadaj o swoich obawach lub wątpliwościach związanych z przedszkolem lub panią. Nie analizuj, czy słusznie zrobiłaś, zapisując tam malca. Nie strasz też swoimi przykrymi przedszkolnymi przeżyciami. Maluch musi wiedzieć, że miejsce, w którym ma spędzać czas bez rodziców, jest najlepsze i najbardziej bezpieczne pod słońcem.
  3. Nie obiecuj rzeczy, co do których nie masz pewności. Lepiej wcześniej się upewnij, jakie zasady obowiązują w przedszkolu.

Wersje treningu rozstania z mamą:

– Zostawiaj malca w domu na 2-3 godziny z babcią, ciocią, lub zaufaną sąsiadką. Maluch powinien nabrać przekonania, że rozstania z mamą zawsze kończy się jej powrotem.
– Pozwól dziecku zostać na noc u cioci lub zaprzyjaźnionej rodziny, która ma małe dzieci. Dokładnie omów, kiedy przyjedziesz po malca. Zrób wszystko, by go nie zawieść.
– Zorganizuj wyjazd na kilka dni bez rodziców. Dobrze jednak oceń możliwości  malucha. Dla niektórych dwu-i trzylatków nawet dwudniowy pobyt bez mamy u ukochanej babci może się strasznie dłużyć.